Search

Cedar Creek Track & Field Athletes Advancing to Area

On March 31st and April 1st, 2021 the UIL District 18-5A Varsity Track Meet was held at Memorial Stadium in Cedar Creek, Texas. Many Cedar Creek Eagles track & field athletes won medals and nine Eagles athletes finished in the top 4 of their event and will advance to the Area Track Meet on April 15th, 2021 at the Burger Athletic Complex in Austin, Texas.



The Eagles athletes advancing to the Area Track Meet are:

  • Trevor Hall, junior - discus

  • Marco Portillo, senior - long jump, triple jump

  • Nathan Loudenslager, freshman - triple jump

  • Brooke Goertz, sophomore - high jump

  • Danyelle Adamez, senior - triple jump

  • Luis Chairez, senior - 400m

  • Armando Flores, senior - 800m

  • Jada Martin Brown, junior - 100m hurdles, 300m hurdles

  • Belkin Vega-Molina, senior - 800m


Boys Discus - Trevor Hall, 2nd place
Boys Discus - Trevor Hall, 2nd place
Boys Triple Jump - Marco Portillo, 3rd place; Elijah Mojica, 6th place; Nathan Loudenslager, 4th place
Boys Triple Jump - Marco Portillo, 3rd place; Elijah Mojica, 6th place; Nathan Loudenslager, 4th place
Girls Triple Jump - Danyelle Adamez, 3rd place
Girls Triple Jump - Danyelle Adamez, 3rd place
Boys 400m - Luis Chairez, 4th place; Armando Flores, 6th place
Boys 400m - Luis Chairez, 4th place; Armando Flores, 6th place
Boys 800m - Armando Flores, 4th place; Jacob Loudenslager, 5th place; Chris Sanchez, 6th place
Boys 800m - Armando Flores, 4th place; Jacob Loudenslager, 5th place; Chris Sanchez, 6th place
Girls 100m & 300m Hurdles - Jada Martin Brown, 2nd place & 3rd place
Girls 100m & 300m Hurdles - Jada Martin Brown, 2nd place & 3rd place
Girls 800m - Belkin Vega-Molina, 3rd place
Girls 800m - Belkin Vega-Molina, 3rd place

The Eagles who won medals in the Boys' District Finals were:

  • Trevor Hall, junior - discus, 2nd place, 121'9"

  • Marco Portillo, senior - long jump, 3rd place, 20'1"

  • Marco Portillo, senior - triple jump, 3rd place, 39'8"

  • Nathan Loudenslager, freshman - triple jump, 4th place, 39'4"

  • Tucker Fitzhugh, sophomore - 300m hurdles, 5th place, 44.57

  • Luis Chairez, senior - 400m, 4th place, 53.57

  • Armando Flores, senior - 400m, 6th place

  • Armando Flores, senior - 800m, 4th place, 2:02.41

  • Jacob Loudenslager, sophomore - 800m, 5th place

  • Chris Sanchez, senior - 800m, 6th place

  • Chris Sanchez, senior - 1600m, 6th place 4:53.47


Boys 300m Hurdles - Tucker Fitzhugh, 5th place
Boys 300m Hurdles - Tucker Fitzhugh, 5th place

The Eagles who won medals in the Girls' District Finals were:

  • Adriana Zuniga, freshman - discus, 6th place, 81'3"

  • Brooke Goertz, sophomore - high jump, 4th place, 4'8"

  • Jada Martin Brown, junior - high jump, 5th place, 4'6"

  • Katie Thompson, senior - high jump, 6th place, 4'6"

  • Danyelle Adamez, senior - triple jump, 3rd place, 33'11"

  • Jada Martin Brown, junior - 100m hurdles, 2nd place, 16.75

  • Kamryn Dudley, freshman - 200m, 6th place, 27.37

  • Jada Martin Brown, junior - 300m hurdles, 3rd place, 50.18

  • Belkin Vega-Molina, senior - 400m, 6th place, 62.17

  • Belkin Vega-Molina, senior - 800m, 3rd place, 2:34.8


Girls Discus - Adriana Zuniga, 6th place
Girls Discus - Adriana Zuniga, 6th place

Congratulations to these Cedar Creek athletes on their success! We're so proud of you!

29 views0 comments

Recent Posts

See All